BETA

This is a new website that we're testing. Please give us some feedback on our external survey.

Language: English / Gàidhlig

Skip to main content
Loading…

Members of the Scottish Parliament (MSPs)

Image description

Graham Simpson

Scottish Conservative and Unionist Party

MSP for Central Scotland (Region) 2016 - present day

About Graham Simpson

Contact details

Contact online

Post-d: @grahamsmsp

Facebook: Graham's facebook

Contact at the Scottish Parliament

The Scottish Parliament
Edinburgh
EH99 1SP

Phone: 0131 348 6983
Text relay calls welcome.

Committees

Cross-party groups

Graham is a member of 7 cross-party groups

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Architecture and the Built Environment

Deputy Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Beer and Pubs

Deputy Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Cycling, Walking and Buses

Deputy Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Housing

Deputy Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Life Sciences

Deputy Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Renewable Energy and Energy Efficiency

Member

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Towns and Town Centres

Member

Parliamentary and Government Roles

Graham does not have any parliamentary or government roles

Party Roles

Graham has 3 party roles

Party Spokesperson on Connectivity

Scottish Conservative and Unionist Party

Party Spokesperson on Infrastructure

Scottish Conservative and Unionist Party

Party Spokesperson on Transport

Scottish Conservative and Unionist Party

Previous roles

Graham had 1 previous role

Previous roles in cross-party groups are not included in this list.

05 September 2017 - 25 February 2020

Conveners Group

Member

Register of interests

Graham's register of interests

MSP's must provide details of their financial interests in the Register of Interests. They make an initial statement on becoming or being returned as an MSP. This is then updated with any changes they provide.

Here is the register for Graham Simpson. The date of their initial statement was 31 May 2016.

Remuneration and related undertaking

I previously worked as a newspaper sub-editor for News UK (of 1 London Bridge Street, London, SE1 9GF). I have not done any work for News UK since I was elected. My employment ended on 31 May 2016 and I received my last salary payment of between £3,001-£5,000 on 6 May 2016.

Until 4 May 2017, when I stood down, I was a Councillor for South Lanarkshire Council (of Almada Street, Hamilton, ML3 0AA). I received a salary for this role which, combined with the value of the use of a mobile phone and tablet, was between £15,0001 and £20,000 per annum. I spent 25 hours per week undertaking this role. [Amended interest 15 May 2017]

Gifts

No registrable interests

Overseas visits

No registrable interests

Controlled transactions

No registrable interests

Heritable property

No registrable interests

Interest in shares

No registrable interests

Voluntary

I am an adviser to the board of Clyde Cycle Park SCIO. I receive no remuneration for this role. [Amended interest 15 May 2017]

Recent Activity

What was said

What Graham Simpson has said in Parliament

These are the official transcripts of what was said by this MSP in the chamber and at committee meetings. You'll find the topic discussed and how many times this MSP has contributed to the discussion.

Energy Inquiry

Graham Simpson made 1 Contribution to this discussion

Chamber - 28 October 2020

Graham Simpson (Central Scotland) (Con): "I congratulate Gordon Lindhurst on making what was probably the most entertaining contribution that I have ever heard him make in this chamber…

Read and watch the full discussion

Covid-19: Scotland’s Strategic Framework

Graham Simpson made 2 Contributions to this discussion

Chamber - 27 October 2020

Graham Simpson (Central Scotland) (Con): "I am always ready. It is good that we are having this debate today. So far, Parliament has been an after-the-event bystander when it comes to dealing with Covid-19. We have not had any meaningful votes…

Read and watch the full discussion

“Recorded Crime in Scotland, 2019-20”

Graham Simpson made 2 Contributions to this discussion

Chamber - 08 October 2020

6. Graham Simpson (Central Scotland) (Con): "To ask the Scottish Government what its response is to the 2019-20 “Recorded Crime in Scotland” statistics. (S5O-04678)"

Read and watch the full discussion

“The 2018/19 audit of NHS Highland”

Graham Simpson made 6 Contributions to this discussion

Public Audit and Post-legislative Scrutiny Committee - 08 October 2020

Graham Simpson (Central Scotland) (Con): "I want to go back to the issue of staffing. The report mentioned unfilled vacancies, which we briefly discussed earlier. How many unfilled vacancies are there in NHS Highland at the moment, and in what areas are they?"

Read and watch the full discussion

South-west Scotland Transport Infrastructure

Graham Simpson made 1 Contribution to this discussion

Chamber - 07 October 2020

Graham Simpson (Central Scotland) (Con): "I thank Brian Whittle for bringing this debate to the chamber. His helpful motion is almost as long as the transport study that it refers to. Mr Whittle is not known for his brevity…

Read and watch the full discussion

Votes

How Graham Simpson has voted in Parliament

Find out how Graham Simpson has voted recently.

Motion ref. S5M-22860.1

Recognising the Importance of Family Caregivers

Submitted by: Donald Cameron, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party. Date lodged: Tuesday, September 29, 2020

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, September 30, 2020

Result 27 for, 92 against, 0 abstained, 10 no vote

MSP voted for

Vote Defeated

Motion ref. S5M-22860.2

Recognising the Importance of Family Caregivers

Submitted by: Jeane Freeman, Carrick, Cumnock and Doon Valley, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, September 29, 2020

Supported by: Joe FitzPatrick, Clare Haughey
Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, September 30, 2020

Result 92 for, 27 against, 0 abstained, 10 no vote

MSP voted against

Vote Passed

Motion ref. S5M-22860

Recognising the Importance of Family Caregivers

Submitted by: Monica Lennon, Central Scotland, Scottish Labour. Date lodged: Monday, September 28, 2020

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, September 30, 2020

Result 90 for, 27 against, 0 abstained, 12 no vote

MSP voted against

Vote Passed

Motion ref. S5M-22845

The Social Security Administration and Tribunal Membership (Scotland) Bill

Submitted by: Shirley-Anne Somerville, Dunfermline, Scottish National Party. Date lodged: Monday, September 28, 2020

Supported by: Christina McKelvie
Current status: Taken in the Chamber on Tuesday, September 29, 2020

Result 109 for, 0 against, 0 abstained, 20 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motion ref. S5M-22803

Approval of SSI

Submitted by: Graeme Dey, Angus South, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, September 22, 2020

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, September 23, 2020

Result 108 for, 6 against, 0 abstained, 15 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motions

Motions made by Graham Simpson in Parliament

Find out what motions Graham Simpson has submitted recently.

Motion ref. S5M-20786

ASN Children Left in Limbo

Current status: Has not yet achieved cross-party support

Motion ref. S5M-15454

Housing Through the Lens of Ageing

Current status: Has not yet achieved cross-party support

Motion ref. S5M-11368

Compostable Plastic

Current status: Has not yet achieved cross-party support

Motion ref. S5M-12342

Housing

Current status: Has not yet achieved cross-party support

Motion ref. S5M-10476

Save the Greenbelt

Current status: Has not yet achieved cross-party support

Written questions

Written questions Graham Simpson has submitted in Parliament

These are the questions that this MSP has asked the Scottish Government about its work. It also includes any answer to these questions.

S5O-04678 - Unanswered

30 September 2020

Simpson, Graham: "To ask the Scottish Government what its response is to the 2019-20 Recorded Crime in Scotland statistics."

Read the full question

S5W-31324 - Answered

20 August 2020

Simpson, Graham: "To ask the Scottish Government what analysis it has conducted of the long-term effect on the night-time economy of the ongoing closure of nightclubs and similar venues in response to the COVID-19 pandemic."

Read the full question and answer

S5O-04503 - Unanswered

12 August 2020

Simpson, Graham: "To ask the Scottish Government what its position is on the powers that will come to Scotland once the Brexit transition period is concluded."

Read the full question

S5O-04477 - Unanswered

05 August 2020

Simpson, Graham: "To ask the Scottish Government what assessment it has made of the impact of the Eat Out to Help Out Scheme on the rural and tourism economies in Scotland."

Read the full question

S5W-30934 - Answered

27 July 2020

Simpson, Graham: "To ask the Scottish Government whether it plans to continue distributing food boxes to people who have been shielding from the COVID-19 pandemic, and what its policy is regarding items distributed that the recipient says were not required or not used."

Read the full question and answer

Share this page